Jak sprawdzić rodzaj skrzyni biegów Opel?

Posiadacze samochód marki Opel, którzy lubią majsterkować przy swoich autach, napotykają często problemy przy wymianie skrzyni biegów. Kłopot, który spędza im sen z powiek, odnosi się najczęściej do wyboru odpowiedniej części do Opla. Dzieje się tak, gdyż w samochodach tej marki spotkać można wiele różnorodnych typów skrzyni biegów. Jeżeli masz zatem problem z wyborem odpowiedniego komponentu do swojego auta, to przeczytaj ten poradnik. Dzięki niemu dowiesz się m.in. jak wygląda symbol skrzyni biegów Opel.

Dobra skrzynia biegów do Opla – czyli jaka?

Zasadniczy problem z wyborem odpowiedniej skrzyni biegów polega na tym, iż większość sprzedawców, oferujących części do Opla, podaje tylko ich symbol, a tym samym – zapomina o informacjach dotyczących przełożenia. Jest to o tyle istotny problem, iż niewłaściwa skrzynia biegów do Opla może nie tylko być przyczyną spadku komfortu jazdy czy też zwiększonego spalania, lecz przede wszystkim, w efekcie takiego zaniechania, może zostać uszkodzony silniki Twojego auta.

Typy skrzyni biegów Opel

Jeżeli więc zastanawiasz się, gdzie kupić skrzynie biegów do Opla, to pamiętaj, aby dowiedzieć się o tym, jaki powinna ona mieć typ, a także – jakie posiada przełożenie na poszczególnych biegach. Miej przy tym na uwadze, iż typ skrzyni biegów Opel to jednocześnie informacja o konstrukcji przekładni. Warto tu również dodać, iż większość samochodów tej marki posiada skrzynię biegów, która została wyprodukowana przez General Motors. Istnieją jednak odstępy od tej reguły. W przypadku, gdy mowa o komponentach typu M20, M32 i C635, mamy do czynienia z włoskimi skrzyniami biegów opartych na technologii Fiata. Dodatkowo, istnieje też kilka ich rodzajów, które występują zazwyczaj w samochodach dostawczych, a które zostały wyprodukowane przez francuskiego Renault.

Gdzie jest oznaczenie skrzyni biegów Opel?

Symbol skrzyni biegów Opel znajduje się zazwyczaj na górze obudowy, nieopodal wybieraka biegów. Jest ona łatwy do zauważenia, gdyż po naniesieniu przybiera po prostu formę wypukłego nadlewu. To jednak nie jedyne miejsce, gdzie można go znaleźć. W przypadku tej drugiej możliwości, warto sobie na początek postawić jedno pytanie – gdzie jest numer skrzyni biegów Opel? Dlaczego jest to aż tak ważne? To proste – ponieważ to właśnie w nim jest wkomponowany wspomniany symbol. Co istotne, także i ten numer jest łatwy do namierzenia, gdyż posiada dość charakterystyczną formę. Może być on nabity za pomocą numeratora lub też – jako grawer elektroiskrowy – zwyczajnie wypalony.

Należy jednak uważać, aby zarówno symbol, jak i numer, nie zostały pomylone z odrębnymi oznaczeniami, które można znaleźć na obudowie skrzyni biegów. Warto po prostu zwrócić uwagę na to, iż niewłaściwe numery mają formę wklęsłych lub wypukłych (jednak zazwyczaj o wiele dłuższych, niż klasyczny symbol skrzyni biegów Opel) odlewów. W większości są to numery technologiczne lub też konkretne oznaczenia poszczególnych części. Mimo wszystko, zalecamy tu szczególną czujność.

Symbol skrzyni biegów Opel

Owy symbol, nazywany też kodem, może występować we wspomnianym numerze skrzyni biegów zarówno w klasycznej formie, np. jako F16, jak również w postaci zakodowanej, a konkretniej w tzw. alfakodzie. W przeważającej części przypadków, skrzynie biegów Opel są oznaczone symbolami, które składają się z jednej litery i dwóch cyfr. Wyjątek od tej reguły stanowią komponenty Renault. One z kolei posiadają oznaczenia składające się z dwóch liter i jeden cyfry – PF1, PK5, PK6 oraz PF6.

Zastanawiasz się, co oznacza symbol skrzyni biegów Opel? Jest to po prostu informacja o typie i konstrukcji danej części. Nie ma za to w nim ukrytych danych, które mówiłyby o przełożeniach. Zawarte w nim cyfry mówią natomiast o maksymalnym momencie, który jest przenoszony przez daną konstrukcję skrzyni biegów. Jeżeli interesuje Cię zatem to, jaką dany moment posiada wartość, wystarczy, iż owe cyfry pomnożysz przez 10. W związku z tym, skrzynia biegów F16 przenosi momenty do 160 Nm, zaś F15 – odpowiednio do 150 Nm. Co zaś oznaczają litery zawarte w tymże symbolu? To proste – F czyli front (przód), informuje o tym, iż skrzynia biegów napędza przednie koła, natomiast R – czyli real (tył), dotyczy napędu na koła tylne. Jeżeli chodzi o litery w oznaczeniu przekładni, to W (wide) mówi o długim przełożeniu, zaś C (close), o jego krótkim odpowiedniku.

Numer skrzyni biegów Opel

Wspominaliśmy o tym, iż w numerze skrzyni biegów można znaleźć również jej symbol. Co jednak widnieje w nim oprócz niego? W zależności od rodzaju komponentu, mowa tutaj m.in. o numerze seryjnym, alfakodzie – czyli literowym kodzie skrzyni biegów oraz rodzinie silników. Oprócz tych danych są tam też często umieszczone informacje o długości przełożenia (01 – długie, 02 – krótkie) oraz o przełożeniu mechanizmu różnicowego. Do podstawowych danych zalicza się zaś dzień i rok produkcji, a także jej miejsce (A – Aspen, B – Bochum) oraz symbol producenta (O – Opel, I – Isuzu).

Poradnik dotyczy następujących modeli samochodów:

Opel Adam, Opel Agila, Opel Ampera, Opel Antara, Opel Astra, Opel Calibra, Opel Combo, Opel Corsa, Opel Frontera, Opel Insignia, Opel Meriva, Opel Mokka, Opel Movano, Opel Omega, Opel Signum oraz Opel Zafira.

Recommended Posts